AIESEC 2012

Utworzono: poniedziałek, 12, marzec 2012

Goście z uczniami - zdjęcie zbiorowePodobnie jak w zeszłym roku, nasze liceum odwiedziły dwie młode studentki, biorące udział w projekcie międzynarodowej organizacji AIESEC, która obecnie działa już w ponad 110 krajach.  Tym razem, gościły u nas mieszkanka Tadżykistanu oraz reprezentantka Indonezji.  Zapraszamy na fotoreportaż oraz wywiad, który przeprowadziły Joanna Soska i Karolina Sztukowska.

Jak wiadomo - co kraj to obyczaj.  Mogliśmy się przekonać o tym na własnej skórze, uczestnicząc w zajęciach, jakie przygotowały dla nas Azjatki.

Indonezyjka i Tadżykistanka, posługując się ciekawymi materiałami, w języku angielskim opowiadały nam o swoich krajach. Dowiedzieliśmy się wiele o tamtejszej kulturze, obyczajach, historii tych rejonów, a także o interesujących obiektach turystycznych i miejscach wartych odwiedzenia. Podziwialiśmy prezentacje, filmiki i zdjęcia, obrazujące niezwykłe pejzaże  zarówno Tadżykistanu jak i Indonezji, jak również kolorowe stroje ludowe, typowe potrawy i wiele innych. Studentki zaprezentowały nam także alfabet ze swych rodzimych krajów; było to niewątpliwie intrygujące, móc zobaczyć swoje imię, zapisane zupełnie nieznanymi nam literami. Również my, uczniowie, chętnie odpowiadaliśmy na stawiane nam pytania, mogąc w praktyce sprawdzić swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego.

Dzięki takiemu spotkaniu, mieliśmy niepowtarzalną możliwość dowiedzieć się wiele o różnorodności kultur występujących w okół nas. Poprzez zabawę, w przyjemny sposób poznaliśmy obyczaje raczej nieznanych, nam Polakom, krajów. Takie doświadczenia niewątpliwie rozwijają chęć poznania odmienności innych narodów. Dla nas – udział w zajęciach stanowił fantastyczne urozmaicenie codziennej, szkolnej rzeczywistości. Ale i goszczące u nas studentki miały okazję do przeżycia nowych doświadczeń. O tym, co nam opowiedziały, możecie przeczytać poniżej:

K-Karolina
Bunafsha-Girl from Tajikistan
Icha- Girl from Indonesia
K:So, tell me how do you like Poland?
I: I don't know...What I mean is: I like Poland, but I hate the weather, it's winter. I don't have winter in my country, so it's my first winter, this is the first time I have seen snow. At first I was so excited, but you know... it's freezing.
K: Yes, I know, I hope winter will end soon. Now how do you like Poland?
B: About me, yes. I like Poland, I like also Polish people, for example when I ask for help, they help me, everybody. I also like my host family. I also like your school, teachers. Poland is a big country, not like Tajikistan, Tajikistan isn't so big. I miss my family but I'm having a good time.
K: Is it your first time in Europe?
I: Yes, the first time in Europe, the first time abroad. It is the first time when I'm going to another country and it's here in Poland so really far from Asia.
K: And what about you?
B: To Europe yes, but it's my third time abroad.
K: What had you thought of our country before you get there, because you said that you had never been to Poland. Did you know anything?
I: I googled Poland. We have the same flag but different. Then I googled Cracow and Warsaw and many places in Poland, it's really great. I googled also about your culture
K: And you?
B: I know about your history during second world war.. Living for people during the war was very hard here. Also my mother was in Poland, but not in Katowice or here. She was in Warsaw and Cracow. She told me to choose this country, because I could also chose Ukraine, but she told me to choose it because she really liked it. She said that here are beautiful towns like Warsaw and Cracow.
K: Yes, you have to see them.
     Why have you decided to take part in AISEC program?
I: Because when my university started this program last year in January I joined them, I was a member. When I heard about Winter exchange program this winter I decided  that I can try Firstly I applied to Asian countries, but they didn't accept me, so my friend told me to go to Poland, so I tried, I applied and they accepted me, so I'm here.
K: And you? Why did you chose this program?
B: Because it's international program and it sends many students to another countries like for example: to Europe or to the USA, many, many countries, so I decided on this program, I enterned in December last year. I had just one interview with Polish people and they liked me and invited me here.
K: Okey, Are you going to keep in touch with people you have met here? Because you live with a host family, are you going to keep in touch with them?
I: Of course! Last week was really great, it was really exciting, because they took me to the city Lubliniec and they took me to the restaurant. We ordered some polish food like pierogi, żurek, modra kapusta.
K: Did you like it?
I: Yes, of course
K: We have great food here, I personally enjoy it.
I: Yes, and secondly this week is really great to be here. The structure of your city is nice, it isn't very crowded, not like in my country.
K: And you? Are you going to keep in touch?
B: Yes, I will. It's my first host family. Those are nice people. They want to know more about my country and they also show me their traditions.
K: Thank you, I hope it's not your last time here.
I, B: We hope so too, thank you very much.

Joanna Soska i Karolina Sztukowska

• IMG_7088 [800x600]
  • IMG_7090 [800x600]
  • IMG_7092 [800x600]