Gościli w II LO

Utworzono: poniedziałek, 18, luty 2013

nasi goście i uczniowieW ramach projektu Enter Your Future realizowanego przez Międzynarodową Organizację Studentów AIESEC, studenci goszczą w szkołach ponadgimnazjalnych Jaworzna. Zaproszenie II LO przyjęli: Brazylijka Maryane Sartorio Dos Santos oraz Hindus Shravan Vasishta.

Z niecierpliwością czekaliśmy na spotkanie. Nurtowały nas bowiem pytania: jacy są, jak żyją i jak nas postrzegają. Swoją urodą zachwyciła wszystkich Maryane - mieszkanka miasta Maringá, studiująca inżynierię wyżywienia. Mówiła do nas perfekcyjną angielszczyzną, a my staraliśmy się zrozumieć każde jej słowo. Dowiedzieliśmy się, że w jej katolickim kraju istnieją silniejsze więzy rodzinne. Dzięki tej tradycji pamiętają na co dzień o dalszych krewnych. Często spotykają się w familijnym i przyjacielskim gronie. Lubią się śmiać i żartować. Niejednokrotnie uprzyjemniają sobie upalne weekendy grillowaniem i pływaniem. Maryane jest specjalistką od żywienia, dlatego w języku portugalskim – narodowym – zaprezentowała nam swoje ulubione potrawy, m.in. feijoadę, którą przygotowuje się z fasoli, najczęściej czarnej i suszonej wołowiny. Maryane, jak każda Brazylijka, lubi tańczyć. Przekonaliśmy się o tym, kiedy zaprosiła nas do wspólnej zabawy. Zdradziła nam także kulisy biznesu swojego państwa, które na eksport wysyła najlepsze gatunki kawy i kakao, a te niższej wartości pozostawia w kraju. Czego nie lubi? Polityki.

Niezwykle interesująco o swoim kraju opowiadał Shravan, mieszkający w Hajdarabadzie-  trzydziestomilionowym mieście. Studiuje on inżynierię elektroniczną i komunikacyjną. Zadaliśmy mu wiele pytań. Odpowiadał szczerze nawet na te kłopotliwe dotyczące systemu kastowego. Wyjaśnił nam, że dzięki okcydentalizacji Indii, wyrównują się różnice społeczne. Wyraźny przedział istnieje tylko między kapłanami, a resztą populacji. W metropolii, gdzie się urodził, ma własny dom z dużym ogrodem, w którym pojawiają się dziko żyjące jaszczurki, węże, żółwie i żaby. Nie uprawia, jak sądzić byśmy mogli, jogi, lecz od czwartego roku życia uczy się. Szczególną  przyjemność sprawia mu nauka języków obcych i poznawanie nowych ludzi.

A co mówili o nas? Zarówno Shravan jak i Maryane zgodnie stwierdzili, że Polacy to naród gościnny i miły. Dostrzegli również nasze upodobania do rozrywek i alkoholu, który w ich krajach jest znacznie droższy. Krytycznie odnieśli się do naszych kulinarnych upodobań – spożywania nadmiernych ilości kapusty i ziemniaków. Największą radość sprawiliśmy im, zapraszając do lepienia bałwana.

Dobrze zdobywać wiedzę dzięki książkom, ale jeszcze lepiej, poznając ludzi.

Martyna Golińska

• faiesec
  • fbrazylia
  • indie